Description
Description
Specs
Specs
| Connection Type | PL-259 |
| Frequency Band | CB (11-meter) 26.965–27.405 MHz |
| Microphone connection | NA (Hand Held Radio) |
| Modes | AM, FM |
| Noise Reduction | NB, ANL, and High-Cut |
| Power Output | 4 Watts |
| Radio type | CB Radio |
| Technical features | Squelch Control, Automatic Noise Limiter (ANL), Noise Blanker (NB), Weather Channels/NOAA Alerts, Scan/Memory Channels, Dual Watch, Emergency Channels |
| Weather Channels | 7 NOAA Channels |
| What's included | Handheld CB Radio, Vehicle Charging/Antenna Adapter, 1800 mAh Lithium-Ion Battery Pack, and Flexible Antenna S-20 |
| Size - Height | 1.46 in |
| Size - Length | 5.98 in |
| Size - Width | 2.62 in |
Details
Details
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


