Description
Description
Specs
Specs
| Connection Type | 6-pin and PL-259 |
| Frequency Band | CB (11-meter) 26.965–27.405 MHz |
| Microphone connection | 6-Pin |
| Modes | AM, FM |
| Noise Reduction | ANL and High-Cut |
| Power Output | 4 Watt |
| Radio type | CB Radio |
| Technical features | Automatic Noise Limiter (ANL), Noise Blanker (NB), Weather Channels/NOAA Alerts, Scan/Memory Channels, Squelch Control, Roger Beep |
| Weather Channels | 7 NOAA Channels |
| What's included | Radio, 6-pin microphone, Standard "U" Mounting bracket and hardware, Quick Release Mounting bracket, Power cord with Fuse, and Microphone hanger |
| Size - Height | 0.98 in |
| Size - Length | 4.02 in |
| Size - Width | 3.94 in |
Details
Details
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.










