Description
Description
Specs
Specs
| Connection Type | 4-Pin |
| Frequency Band | CB (11-meter) 26.965–27.405 MHz |
| Manufacturers part number | Galaxy DX959B |
| Microphone connection | 4-Pin |
| Modes | AM, SSB |
| Noise Reduction | NB and ANL |
| Power Output | 4 Watt (AM) and 12 Watt (SSB) |
| Radio type | CB Radio |
| Technical features | PA (Public Address) Mode, SWR Calibration, Talkback, RF Gain Control, Automatic Noise Limiter (ANL), Noise Blanker (NB) |
| What's included | Radio, 4-pin microphone, mounting bracket and screws, power cord, and microphone hanger |
| Size - Height | 2-1/8 in |
| Size - Length | 9.25 in |
| Size - Width | 9-1/4 in |
Details
Details
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.








