Description
Description
Specs
Specs
| Connection Type | PL-259 and 4-Pin |
| Frequency Band | CB (11-meter) 26.965–27.405 MHz |
| Manufacturers part number | Cobra 29 LTDFM |
| Microphone connection | 4-Pin |
| Modes | AM, FM |
| Noise Reduction | NB and NRC |
| Power Output | 4 Watt AM RF Power Output |
| Radio type | CB Radio |
| Technical features | PA (Public Address) Mode, Automatic Noise Limiter (ANL), Noise Blanker (NB), RF Gain Control, Emergency Channels, SWR Calibration |
| What's included | Radio and 4-pin microphone, mounting bracket and screws, fused power cord, and microphone hanger |
| Size - Height | 2.25 in |
| Size - Length | 8.63 in |
| Size - Width | 8.63 in |
Details
Details
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.












