Description
Description
Specs
Specs
| Connection Type | BNC |
| Frequency Band | CB (11-meter) 26.965–27.405 MHz |
| Manufacturers part number | PRO501HH |
| Microphone connection | NA (Hand Held Radio) |
| Modes | AM |
| Noise Reduction | ANL |
| Power Output | High/Low Power Settings |
| Radio type | CB Radio |
| Technical features | Automatic Noise Limiter (ANL), Weather Channels/NOAA Alerts, Dual Watch, Scan/Memory Channels |
| Weather Channels | 7 NOAA Channels |
| What's included | Uniden PRO401HH Handheld CB Radio, DC power adapter, belt clip, and flexible 7.5" BNC antenna |
| Size - Height | 3 in |
| Size - Length | 9 in |
| Size - Width | 3 in |
Details
Details
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



