Description
Description
Specs
Specs
| Connection Type | 4-Pin |
| Frequency Band | CB (11-meter) 26.965–27.405 MHz |
| Manufacturers part number | PRO520XL |
| Microphone connection | 4-Pin |
| Modes | AM |
| Noise Reduction | NB and ANL |
| Power Output | 4 Watts |
| Radio type | CB Radio |
| Technical features | Squelch Control, Automatic Noise Limiter (ANL), Noise Blanker (NB), RF Gain Control, S/RF Meter, PA (Public Address) Mode |
| What's included | Radio and 4-pin microphone, mounting bracket and screws, two-wire power cord, and microphone hanger |
| Size - Height | 1-3/8 in |
| Size - Length | 6.75 in |
| Size - Width | 6-3/4 in |
Details
Details
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.









