Description
Description
Specs
Specs
| Connection Type | PL-259 and 4-Pin |
| Frequency Band | CB (11-meter) 26.965–27.405 MHz |
| Manufacturers part number | PRO505XL |
| Microphone connection | 4-Pin |
| Modes | AM |
| Noise Reduction | NRC |
| Power Output | 4 Watt Output |
| Radio type | CB Radio |
| Technical features | Squelch Control, PA (Public Address) Mode, S/RF Meter, Emergency Channels |
| What's included | Radio, 4-pin microphone, mounting bracket, screws, two-wire power cord, and microphone hanger |
| Size - Height | 1 3/4 in |
| Size - Length | 6.5 in |
| Size - Width | 1 3/4 in |
Details
Details
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



