Description
Description
Specs
Specs
| Connection Type | 4-Pin and 6-pin |
| Frequency Band | CB (11-meter) 26.965–27.405 MHz |
| Manufacturers part number | BC880 |
| Microphone connection | 6-Pin |
| Modes | AM |
| Noise Reduction | NB and ANL |
| Power Output | 4 Watt |
| Radio type | CB Radio |
| Technical features | Automatic Noise Limiter (ANL), Noise Blanker (NB), PA (Public Address) Mode, Weather Channels/NOAA Alerts, SWR Meter, Scan/Memory Channels, Emergency Channels, RF Gain Control |
| Weather Channels | 7 NOAA Channels |
| What's included | Radio and microphone, mounting bracket and hardware, 6-pin to 4-pin mic adapter, power cord, and microphone hanger |
| Size - Height | 2 1/4 in |
| Size - Length | 7.5 in |
| Size - Width | 2 1/4 in |
Details
Details
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

