Description
Description
Specs
Specs
| Connection Type | PL-259 and 4-Pin |
| Frequency Band | HAM (10-meter) 28.000–29.700 MHz |
| Manufacturers part number | SR94HPC |
| Microphone connection | 4-Pin |
| Modes | AM |
| Noise Reduction | NB and High-Cut |
| Power Output | 45 Watts |
| Radio type | HAM Radio |
| Technical features | Noise Blanker (NB), SWR Meter, Roger Beep, Scan/Memory Channels, Dual Watch, Emergency Channels |
| What's included | Radio, 4-pin microphone, and mounting bracket and screws |
| Size - Height | 1.4 in |
| Size - Length | 5.8 in |
| Size - Width | 5.8 in |
Details
Details
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
