Description
Description
Specs
Specs
| Connection Type | PL-259 and 6-pin |
| Frequency Band | CB (11-meter) 26.965–27.405 MHz |
| Manufacturers part number | WALKER III |
| Microphone connection | 6-Pin |
| Modes | AM, FM |
| Noise Reduction | ANL, NB, and High-Cut |
| Power Output | 4 Watt |
| Radio type | CB Radio |
| Technical features | Squelch Control, Automatic Noise Limiter (ANL), Noise Blanker (NB), PA (Public Address) Mode, Weather Channels/NOAA Alerts, Scan/Memory Channels, Emergency Channels, Roger Beep |
| Weather Channels | 7 NOAA Channels |
| What's included | President Walker CB Radio, power cord with fuse, mounting bracket with fixing screws, and ultra-light electret 6-pin microphone |
| Size - Height | 2.04 in |
| Size - Length | 6.69 in |
| Size - Width | 2.04 in |
Details
Details
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.







