Description
Description
Specs
Specs
| Frequency Band | CB (11-meter) 26.965–27.405 MHz |
| Manufacturers part number | Uniden CMX760 |
| Modes | AM |
| Noise Reduction | ANL and NB |
| Power Output | 4 Watt Maximum Legal RF Power |
| Radio type | CB Radio |
| Technical features | Automatic Noise Limiter (ANL), Noise Blanker (NB), RF Gain Control, Weather Channels/NOAA Alerts, Emergency Channels, Roger Beep, Scan/Memory Channels |
| Weather Channels | 7 NOAA Channels |
| What's included | Uniden CMX760 Off-Road CB Radio, Mic w/Radio Controls and Display, 4-Foot Mic Extension Cable, Quick-Release Mounting Tray w/Hardware, Microphone Hanger w/Hardware, Quick-Disconnect Wiring Harness, and Owners Manual |
| Size - Height | 0.97 in |
| Size - Length | 4 in |
| Size - Width | 0.97 in |
Details
Details
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



